Artezyen Sondaj Kuyusu

Artezyen kuyu sondaj makinası ile elmas ve tijler eklenerek elmas ile köpüklü su yardımı ile delinerek açılan ve hava kompresörü ile açılmakta olan delginin metresine göre basınçlı hava basılarak kırılan malzemeyi dışarı atılmak sureti ile suya ulaşılması işlemine artezyen kuyu denir. Artezyen kuyuların yapımı zeminin sertliğine ve yumuşaklığına göre farklılık göstermektedir. Artezyen su kuyusu, içerdiği su yüksekliğinin yer altındaki su katmanının en üst seviyesinden yüksek olan sınırlandırılmış su katmanı olarak nitelendirilen, o katmanı delerek elde edilen kuyu suyuna artezyen kuyusu açma işlemi denmektedir. Artezyen kuyuları aynı zamanda yüksek basınç içermektedir. Artezyen kuyuları sondaj aletleriyle zemin delinerek ve delinen kısma sondaj için yapılmış özel pvc boruları konulmak sureti ile yapılmaktadır. Bu boruların su seviyesi boyunca kalan kısımlarında pek çok delikler bulunmaktadır. Deliklerin işlenmesi esnasında tıkanmaması için borular yardımı ile sondaj arasına sondaj kumu dediğimiz çakıllar konularak artezyen kuyusu açma işlemi tamamlanmaktadır. D.S.İ tarafından her yıl belirlenen sondaj fiyatlarına bağlı kalarak, sizlere uygun fiyatlarla ihtiyacınıza uygun artezyen kuyusunu, kuyularınıza hasar vermeden işlemi tamamlıyoruz. Artezyen kuyusu açmada fiyat teklifi almada bizi arayabilir ya da tahmini bir fiyat almak için sondaj kuyusu açma ücret hesaplama aracımızı kullanarak bilgi edinebilirsiniz.

Artezyen Kuyusu Nedir, Nasıl Açılır

Artezyen kuyusu açtırmak istiyorsanız size bu konu hakkında biraz bilgi vermek isteriz. Artezyen kuyusu daha önce sizlere servis hizmeti verdiğimizi belirttiğimiz sondaj kuyusu açma işlemi ile hemen hemen aynıdır. Aralarındaki fark ise zemin etüdü sırasında belirlenen bulgulara göre, yer altındaki suyun basınçlı olma durumudur. Bunu biraz daha açacak olursak, artezyen kuyuları genelde kaynak su olan yerlerin yakınlarında açılır ve artezyen suyu basınçlı bir sudur. Artezyen kuyu açılması sırasında zeminin kayalık ya da yumuşak zemin olması sondaj işlemini yaparken önemli faktörler arasında yer almaktadır. Kayalık zeminlerde hava ile delgi işlemi yapılırken, yumuşak (aynı zamanda çamurlu olarak da bilinir) zeminlerde ise artezyen kuyusu açma işlemi sondaj sıvısı dediğimiz su ile açılmaktadır. Sonrasında kuyu boyunca zemin durumuna göre çelik borular ya da pimaş borular indirilir ve kuyunun dışında kalan boşluklara da çakıllı kum ya da taşlar doldurularak artezyen kuyusu açma işlemi tamamlanmış olur.

Kuyu Açma İzni

Bilindiği üzere 10 metreden daha olmak şartıyla kuyu açtırmak için Devlet Su İşleri 167 sayılı Yer Altı Suları Hakkındaki Kanun uyarınca izin alınması gerekmektedir. İzin alınmadan açılan kuyular için kuyu açılması işlemi esnasında ve kuyu açıldıktan sonra kanunda belirtilmiş cezai işlemlere tabi tutulurlar. Bu bağlamda kuyu açtırmak istiyorsanız öncesinde Devlet Su İşleri’nden kuyu açma belgesi alınmak zorunludur. Bu belge alındıktan sonra geçerlilik süresi 1 yıl olmakla birlikte, bu süre içerisinde kuyunuzu açtırmanız gerekmektedir. Firmamız kuyu açma belgesi için sizlere yardım etmekte ve dilerseniz de sizin adınıza bu belgeyi temin etmektedir. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Artezyen Kuyusunun Sizlere Avantajları

Son dönemde basında çıkan bazı haberleri firmamız yakından takip etmekle birlikte, artezyen kuyusu hakkında yapılan hatalar ve bunlar için ne gibi önlemler almanız gerekiyor bunlara değinmek istiyoruz. Kaçak bir şekilde açılan artezyen kuyuları ve kuyuların açıldıktan sonra düzenli bir şekilde bakımının yapılmaması gibi durumlarda sağlık açısından büyük bir tehlike oluşmaktadır. Artezyen kuyuları kaynak sularının yakınlarında konumlandığı için basında da belirtildiği gibi katkı maddesi içermeyen su kuyularına sahip olabiliyorsunuz. Böylece sevdiklerinizin ve sizlerin sağlığına katkı sağlamış oluyorsunuz.

Su kuyusu açma izinlerini alarak kuyunuzun su değerlerini ölçtürmüş oluyor ve sudaki doğallığı belgeler ile kanıtlamış oluyorsunuz. Ayrıca kuyunuza düzenli bakım yaptırarak artezyen kuyusunu uzun yıllar boyunca kullanabilir ve sağlığınız açısından hiç bir tehlike arz etmeden güvenle kullanabilirsiniz. Basında yer alan haberler su kuyusunu kaçak yöntemlerde açtırmış, kuyuyu açtırdıktan sonra gerekli ölçümleri ve kuyu temizliği yaptırmayan, kuyudaki zararlı bakterilerin ve kirliliğin arttığı durumlarda gözlemlenen sorunlara değinilmiş durumdadır. Eğer sizde düzenli aralıklarla kuyunuzdaki suyun ölçümlerini yaptırıp, gerekli görüldüğünde de kuyu temizliği işlerini alanında profesyonel sondaj firmalarına teslim ederseniz, basında belirtilen hastalıklardan korunmuş olursunuz.

Su Sondajı ve Keson Kuyu

Su sondajı ile yer altındaki doğal sulardan faydalanabilir ve yaşam alanlarınızda bu suyu güvenle kullanabilirsiniz. Aynı zamanda keson kuyu ile su kuyusunuzu sonradan oluşabilecek çökme, pis su karışması vb. durumlar için güvence altına alabilirsiniz. Kocaeli, Sakarya ve Bursa’nın il ve ilçelerinde hizmet vermekte olan firmamız, sizler için kaliteli hizmeti uygun fiyatlarla ve alanında uzun yıllar tecrübe edinmiş profesyonel ekibiyle hizmet vermeye devam etmektedir. Bizimle iletişime geçerek kuyu ve ekipmanları gibi su kuyunuz için temel ihtiyaçları temin edebilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz. Referanslarımızı inceleyerek çalıştığımız kurum ve kuruluşları inceleyebilir, aynı zamanda kurumsal sayfamızı da inceleyerek sektörün en güvenilir firmaları arasında yer alan Elmas Sondaj ve Pompa Sistemleri hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.