Su Sondajı

Sondaj Nedir?

Sondaj, genel olarak zemin altında su, doğalgaz, petrol, maden vb. yer altı kaynaklarının kullanılması için hava veya sondaj sıvısı (sondaj çamuru) ile kaya ve toprak zeminleri delerek yer altında açılan kuyulara verilen işlemin adıdır. Sondaj kullanılan metodlara göre üç çeşit olarak tanımlanmaktadır. Su kuyusu, petrol, doğalgaz veya diğer yeraltı kaynaklarına ulaşmak için farklı özelliklere sahip profesyonel sondaj makinaları kullanılmaktadır.

İnsan sağlığını tehlikeye atmamak veya doğaya ciddi zararlar vermemek için sondaj işlerini tecrübeli çalışan ve makine parkuruna sahip profesyonel sondaj şirketleri aracılığı ile yaptırmak zaman ve para kaybına engel olacaktır.

Su Sondajı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Artezyen veya deri su kuyusu olarak da bilenen su sondajı hava veya çamur kullanılarak sondaj makinesi ile yer zemininin delinerek açılan bir sondaj türüdür. Su sondajı için öncelikle zemin etüdü çalışmalarının yapılması ve analiz edilmesi gerekir. Etüt incelemeleri sonucuna göre yeraltında suyun en verimli olduğu noktadan su sondajı işlemine başlanır. Bozuk zemin ve kaya zemin denilen alüminyum ve kil gibi yumuşak zeminlerde iki değişik şekilde su sondajı işlemi yapılmaktadır. Kayalık zemine sahip alanlarda hava sirkülasyonu, yumuşak zeminlerde ise sondaj sıvısı (sondaj çamuru) ile su sondajı farklı aşamalarla gerçekleştirilmektedir. Zeminin belirli bir derinliğe kadar yumuşak zemin ve kayalık zemin aynı anda yer alabileceğinden sondaj şirketi tarafından zemin etüdünün iyi yapılması, sondaj kuyusu açıldıktan sonra kuyuya zarar gelmemesi ve kuyunun verimli bir şekilde kullanması için önem arz etmektedir.

Sondaj açma yöntemi belirlendikten sonra bozuk zeminlerde çelik boruların, sert zeminlerde ise pimaş boruların sondajda kullanılması kuyunun zarar görmemesi açısından önemlidir. Borular sondaj kuyusuna yerleştirildikten sonra kuyu temizlenerek kullanıma açılmaktadır.

Çatalca Sondaj, 30 yıldan fazla zamandır İstanbul genelinde, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Tüm Trakya bölgesinde  resmi kurumlar, özel firmalar, yazlıklar, tarlalar ve konut alanları gibi yerlerde çok sayıda su sondajı kuyusu açarak müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.

D.S.İ tarafından belirlenen fiyatlara bağlı kalarak güncel 2021 yılı sondaj fiyatları metresi zemin ve coğrafik yapıya göre değişiklik göstermektedir. Zemin durumu ve ortamdaki diğer değişkenlere bağlı olarak değişen sondaj kuyusu açma fiyatları alanında tecrübeli profesyonel ekibimiz ve mühendislerimiz ile belirlenerek müşteriye teklif sunulmaktadır. Su ihtiyacınızı kaliteli, hızlı ve uygun maliyetle karşılamak, size en uygun çözümleri bulmak, güçlü referanslarımız arasında yer almak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.